Posłowie opozycji postulują zmiany w ustawie o systemie oświaty tak, by nakładała ona na szkoły obowiązek zapewnienia dzieciom ciepłego posiłku. Celem takiego rozwiązania jest walka z problemem niedożywienia wśród dzieci.
"Niedopuszczalna jest sytuacja, w której rodziców nie stać na wykupienie szkolnych posiłków dla dzieci. Brak odpowiedniego systemu żywienia powoduje dysfunkcje psychofizyczne i zmniejsza odporność uczniów. Ponadto głód wpływa na zdolność do przyswajania wiedzy." - piszą wnioskodawcy w uzasadnieniu.
Aby wydawać dzieciom posiłki, każda szkoła musiałaby zorganizować stołówkę. Dodatkowo posłowie postulują nałożenie na szkoły obowiązku zapewnienia uczniom stałego dostępu do opieki medycznej - w tym stomatologicznej.
"Punkt medyczny powinien funkcjonować w każdym czasie, gdy na terenie szkoły w ramach zajęć przebywają dzieci lub młodzież. Statystyki i badania pokazują, że stan fizyczny polskich dzieci i młodzieży stale się pogarsza" - podkreślają autorzy projektu. Koszty wprowadzenia nowych rozwiązań szacują na 3 mld zł. Zakładają, że nowe zadania szkół sfinansowane zostaną z budżetu państwa, a konkretnie z subwencji oświatowej. Projekt skierowano do konsultacji i opinii organizacji samorządowych.
Nie wydaje się, by projekt spotkał się z pozytywnym przyjęciem i były szanse na uchwalenie nowelizacji, ponieważ - jak wskazują samorządy - pieniędzy z subwencji nie wystarczy nawet na finansowanie obecnych zadań.
Treść projektu>>
Praktyczne informacje na temat źródeł finansowania i racjonalnego gospodarowania szkolnym budżetem można zdobyć na organizowanych przez Wolters Kluwer Polska: II zjeździe Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły i VII Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli>>