Zgodnie z art. 204 ustawy przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów do klasy pierwszej szkoły podstawowej, określa organ prowadzący.
Czy w przypadku dzieci przyjmowanych z urzędu tzw. obwodowych, również należy stosować się do terminów podanych do rekrutacji przez organ prowadzący, czy szkoła może sama ustalić terminy zgłaszania dzieci?
Odpowiedź
Szkoła może określić zalecany termin zgłaszania do I klasy szkoły podstawowej dzieci zamieszkałych w obwodzie.
Zgodnie z art. 130 ust. 5 ustawy z dnia 14.12.2016 r.– Prawo oświatowe – dalej u.p.o. do klasy I publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, dzieci i młodzież zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu. Jednocześnie obowiązujące przepisy nie określają terminu składania przez rodziców zgłoszeń, o których mowa w art. 133 ust. 1 i art. 151 u.p.o. Nie upoważniają również organu prowadzącego do jego wyznaczenia, w przeciwieństwie do określania terminu składania wniosków rekrutacyjnych, art. 154 ust. 1 pkt 1 u.p.o., art. 204 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r.– Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.Termin składania wniosków w postępowaniu rekrutacyjnym nie wiąże rodziców dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły podstawowej. W związku z tym dyrektor szkoły podstawowej w ramach kompetencji związanych z kierowaniem szkołą, w tym odpowiedzialności za przyjmowanie uczniów do szkoły (art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty, może określić zalecany termin zgłaszania do I klasy szkoły podstawowej dzieci zamieszkałych w obwodzie. Termin ten może usprawnić przyjmowanie uczniów do szkoły na nowy rok szkolny ale jest niewiążący w tym sensie, że zgłoszenie dziecka po jego terminie nie zwalnia dyrektora od obowiązku przyjęcia dziecka zamieszkałego w obwodzie zarówno przed rozpoczęciem, jak i w trakcie roku szkolnego (art. 130 ust. 2 i 5 u.p.o.).