W poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w imieniu instytucji zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014 – 2020 (WRPO 2014+) podpisał ze starostą wrzesińskim Dionizym Jaśniewiczem umowy ws. dofinansowania dwóch przedsięwzięć związanych z edukacją zawodową, w tym budowy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii. Łączna wartość dofinansowania dwóch przedsięwzięć przekracza 73 mln zł.
Budowa i wyposażenie Centrum o łącznej powierzchni przeszło 4,5 tys. mkw. kosztować będzie blisko 48 mln zł. Powiat wrzesiński otrzyma na ten cel ponad 45,5 mln zł ze środków unijnych. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu dotyczącego rozwoju szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego. Centrum będzie kształciło kadry m.in. na potrzeby podwrzesińskiej fabryki Volkswagena.
"Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii to przedsięwzięcie unikalne w skali kraju i jedna z nielicznych takich placówek w Europie. Będzie służyło kształceniu zawodowemu nie tylko młodzieży i uczniów, ale też osób pracujących, osób poszukujących pracy i przekwalifikowujących się” – powiedział Dionizy Jaśniewicz.
Jak dodał, o unikatowości placówki zdecyduje m.in. jego zaawansowane wyposażenie, które kosztować będzie ok. 24 mln zł. "Będą tam stacje zrobotyzowane, pracownie hydrauliki, pneumatyki, elektrotechniki - całe spektrum do kształcenia w obszarze przemysłu motoryzacyjnego i innych. Będzie to coś w rodzaju małej fabryki" – wyjaśnił starosta.

Jaśniewicz dodał, że z obiektu korzystać będą nie tylko osoby z powiatu wrzesińskiego, ale również z całego województwa wielkopolskiego. Przedsięwzięcie cieszy się też dużym zainteresowaniem pracodawców.
"Kiedy przygotowywaliśmy ten projekt, badaliśmy zainteresowanie potencjalnym rynkiem kształcenia, sprawdzaliśmy pracodawców, którzy będą chcieli z tej oferty skorzystać. Mamy podpisanych ponad 30 listów intencyjnych z różnymi firmami, które chcą z nami współpracować" - powiedział starosta.
"Nie ma co ukrywać, że projekt wiąże się w jakiś sposób z powstaniem fabryki Volkswagena. Jej budowa pod Wrześnią skutkowała dużym zapotrzebowaniem na nowoczesne kształcenie w nowoczesnych technologiach. Ale to przedsięwzięcie ważne nie tylko dla Volkswagena, ale i innych podmiotów, które powstaną na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej” – dodał marszałek Marek Woźniak.
W poniedziałek podpisana została też umowa na rozbudowę centrum oświatowego, w ramach którego zmodernizowany zostanie budynek Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, oraz znajdujące się we Wrześni bursy. Powstanie też nowoczesne zaplecze dydaktyczno-sportowe. Łączna wartość tych prac, wraz z wyposażeniem obiektów, to 29 mln zł. Wartość unijnego dofinansowania przekroczy 27,5 mln zł.
Dotychczas w ramach Poddziałania 9.3.2 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego” Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 95 mln zł. (PAP)