Z jakich miesięcy należy obliczyć średnią wakacyjną dla nauczycieli w placówce feryjnej w roku szkolnym 2012/2013, gdzie rok szkolny kończy się w dniu 28 czerwca?

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
Natomiast zgodnie z art. 64 ust. 1 KN nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których organizacji przewidziano ferie, urlop przysługuje odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Zgodnie z § 5 r ozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.) za podstawę ustalenia wynagrodzenia za jeden dzień urlopu przyjmuje się 1/30 miesięcznej wysokości wynagrodzenia.
Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Wobec powyższego należy uwzględnić wynagrodzenie za okres poprzedzający urlop wypoczynkowy, a więc za okres od września do maja.
W związku z tym wynagrodzenie urlopowe za okres ferii letnich wypłaca się za dni następujące po zakończeniu zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym (w czerwcu). Natomiast za miesiące lipiec i sierpień – wynagrodzenie ustala się w stałej miesięcznej wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu, biorąc pod uwagę wynagrodzenie otrzymane w poprzednich miesiącach.