W trakcie kontroli dotacji za rok 2015 dla szkoły niepublicznej (szkoła policealna dla dorosłych) ustalono, że szkoła zaniżyła (na swoją niekorzyść) liczbę uczniów.
Czy w tej sytuacji powiat ma obowiązek wyrównania dotacji za rok poprzedni? Jeśli tak, to czy należy dokonać wyrównania na podstawie protokołu, czy należy prosić szkołę o skorygowanie informacji o faktycznej liczbie uczniów za rok poprzedni?

Dotacja przyznawana jest na faktyczną liczbę uczniów.

Uzasadnienie
Wysokość dotacji udzielanej na podstawie art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty dla szkół i placówek niepublicznych zdeterminowana jest m.in. liczbą uczniów tych szkół i placówek. Zmiana liczby uczniów wymaga przeliczenia kwoty dotacji. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 października 2014 r., II GSK 1700/14 NSA uznał, że niepubliczne placówki mogą domagać się od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji, występując z roszczeniem przed sądem powszechnym.
Przekazywanie dotacji na każdego ucznia jest zagwarantowane prawnie. Wobec powyższego, w takiej sytuacji powiat ma obowiązek wyrównania dotacji za rok poprzedni od chwili ujawnienia, że została ona wypłacona w zaniżonej wysokości. Wyrównanie może nastąpić w oparciu o wyniki przeprowadzonej kontroli.

Dyrektor szkoły sam wybierze wicedyrektora>>

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów