Jak należy rozumieć trzyletni okres ważności szkolnego zestawu podręczników?
Jeżeli w roku szkolnym 2007/2008 dla uczniów klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej wprowadzono zestaw podręczników, to nie należy w nim wprowadzać przez 3 lata zmian, ale uczniowie z rekrutacji 2008/2009 mogą już mieć zatwierdzony INNY zestaw podręczników również z trzyletnim okresem ważności?

Tak.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 80, poz. 542) obowiązuje w szkole "Szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników" (art. 22a i 22b).


We wspomnianych przepisach stwierdza się, że:
"Szkolny zestaw podręczników składa się z nie więcej niż trzech podręczników dla danych zajęć edukacyjnych. W szkołach ponadgimnazjalnych, w których realizuje się rozszerzone zakresy kształcenia z poszczególnych zajęć edukacyjnych, szkolny zestaw podręczników składa się z nie więcej niż trzech podręczników do każdego zakresu kształcenia z danych zajęć edukacyjnych. Wdrożenie tej zasady będzie następowało stopniowo. W roku szkolnym 2007/2008 szkolny zestaw podręczników składający się z nie więcej niż trzech podręczników dla danych zajęć edukacyjnych dotyczy klas pierwszych i czwartych szkół podstawowych oraz klas pierwszych pozostałych typów szkół. W stosunku do pozostałych klas, jeżeli jest to niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu dydaktycznego w ramach rozpoczętego etapu edukacyjnego, rada pedagogiczna może podjąć uchwałę, że w szkolnym zestawie podręczników będzie więcej niż trzy podręczniki dla danych zajęć edukacyjnych. Taka sytuacja trwać będzie do zakończenia kształcenia w danym etapie edukacyjnym. W latach następnych termin ten ustawa ustala na dzień 31 marca. Szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników obowiązuje przez 3 lata szkolne. W tym czasie zmiany w zestawie mogą być wprowadzone w uzasadnionych przypadkach przez radę pedagogiczną, na wniosek nauczyciela lub rady rodziców, wyłącznie z początkiem roku szkolnego."

Sformułowane w nich zasady sugerują również, że zestaw podręczników dla danej klasy ma obowiązywać w całym cyklu nauczania. Przecież nie został określony obowiązek korzystania z takiego samego zestawu podręczników we wszystkich klasach, np. drugich. Moim zdaniem, powinien obowiązywać przez 3 lata w danym oddziale, czyli dotyczyć każdego ucznia. Tym bardziej, że prawodawca określił możliwość dokonania - szczegółowo uzasadnionej - zmiany, bo:
"w uzasadnionych przypadkach, rada pedagogiczna, na wniosek nauczyciela lub rady rodziców, może dokonać zmian w zestawie programów wychowania przedszkolnego, szkolnym zestawie programów nauczania lub szkolnym zestawie podręczników, z tym że zmiana w tych zestawach nie może nastąpić w trakcie roku szkolnego."

Oznacza to, że w procesie nauczania można dokonać zmiany zestawu podręczników wynikających z dostosowania ich treści do możliwości edukacyjnych uczniów i warunków realizacji programów nauczania.