Czy istnieje jakakolwiek droga odwoławcza od decyzji rady pedagogicznej o niepromowaniu ucznia do następnej klasy?
Brak jest drogi odwoławczej od uchwały rady pedagogicznej o niepromowaniu ucznia do klasy programowo wyższej, gdyż nie jest ona decyzją administracyjną.

Podejmowanie uchwał w sprawie promocji uczniów jest jedną z kompetencji stanowiących rady pedagogicznej, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
Zgodnie z § 20 ust. 8 rozporządzenia MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.) uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 3, to znaczy ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, nie uzyskał rocznie (semestralnie) oceny klasyfikacyjnej wyższej od oceny niedostatecznej, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) i powtarza klasę (semestr).
Jedynym odstępstwem jest zapis § 21 ust. 10 rozporządzenia w związku, z którym uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
W wyroku I SA 2619/01 z 24 kwietnia 2002 r., Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że zatwierdzanie wyników klasyfikacji i promocji ucznia przez radę pedagogiczną nie ma charakteru decyzji administracyjnej, lecz jest jedynie oceną klasyfikacyjną, która wyraża opinię o stanie wiedzy i zachowaniu ucznia. Klasyfikowanie i promowanie ucznia nie ma charakteru postępowania administracyjnego, gdyż toczy się w oparciu o przepisy wewnętrzne, jakim jest regulamin, w oparciu o który działa rada pedagogiczna. W związku z tym, nie podlega rozpatrywaniu przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Natomiast kurator oświaty, jedynie w ramach sprawowanego nadzoru, ma możliwość uchylenia uchwały rady pedagogicznej, gdy stwierdzi, iż jest ona podjęta z naruszeniem przepisów prawa, a nie w ramach postępowania administracyjnego.