Czy dyrektor szkoły wypłaca odprawę pieniężną nauczycielowi dyplomowanemu, który został ponownie zatrudniony (po przejściu na emeryturę i odebraniu odprawy) na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze etatu? Z powodu zmniejszenia liczby oddziałów z nauczycielem został rozwiązany stosunek pracy.
Czy zatem umowa zawarta na 15/18 nie na podstawie mianowania tylko umowę o pracę również kwalifikuje nauczyciela do odprawy pieniężnej? 

Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, nauczycielowi przechodzącemu na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje odprawa w wysokości: - dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia, jeżeli nauczyciel przepracował mniej niż 20 lat, - trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia, jeżeli nauczyciel przepracował co najmniej 20 lat.
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 KN (w tym z powodu zmniejszenia liczby oddziałów), jednocześnie przechodzącemu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługują dwie odprawy: na podstawie art. 20 ust. 2 KN w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz na podstawie art. 87 KN w wysokości dwu- lub trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 2001 r. (wyrok SN z dnia 4 lipca 2001 r. I PKN 565/00, OSNP 2003, nr 10, poz. 251). W uchwale z dnia 25 stycznia 2002 r. (uchwała SN z dnia 25 stycznia 2002 r. III ZP 24/01, OSNP 2002, nr 9, poz. 202) Sąd Najwyższy orzekł, że kontynuowanie nauczycielskiego zatrudnienia połączone z pobieraniem emerytury nauczycielskiej nie pozbawia prawa do odprawy pieniężnej, przewidzianej w art. 87 ust. 2 KN, nauczyciela, którego stosunek pracy wygasł z upływem okresu pozostawania w stanie nieczynnym i przejścia na emeryturę, jeżeli wcześniej nie skorzystał on z uprawnienia do tej odprawy.
W uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy podkreślił, że prawo do pieniężnej odprawy emerytalnej lub rentowej należy do płacowych uprawnień pracowniczych, których można pozbawić pracownika wyłącznie w razie wystąpienia normatywnie określonej przeszkody (przesłanki negatywnej) jego nabycia, którą jest wyłącznie zakaz ponownego nabycia tego prawa przez pracownika, który wcześniej otrzymał odprawę, art. 921 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Oznacza to, ze nauczyciel poprzednio zatrudniony na podstawie mianowania, któremu raz wypłacono odprawę emerytalną i następnie został zatrudniony, nie nabędzie ponownie prawa do odprawy emerytalnej, po ustaniu stosunku pracy na podstawie umowy o pracę.

Polecamy: Wiosenny ruch kadrowy w szkole tematem kolejnego zjazdu AZDS