Dalsze losy projetku Komitet miał rozstrzygnąć już tydzień temu, jednak duża liczba zgłoszonych uwag sprawiła, że podjęcie decyzji przesunięto. Nie wiadomo, czy porozumienie uda się osiągnąć na czwartkowym posiedzeniu. Brak zmian najbardziej niepokoi samorządowców.
– Te przedłużające się prace spowodują, że nowe przepisy, które m.in. mają wprowadzić dla nas korzystniejszy mechanizm naliczania jednorazowego dodatku uzupełniającego nauczycielom, nie wejdą w życie. A to spowoduje, że od stycznia znów będziemy musieli im wypłacać wyższe wyrównania – przekonuje Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprezes Związku Gmin Wiejskich RP.
Największe kontrowersje budzą uwagi zgłoszone przez Ministerstwo Finansów, które chce likwidacji dodatku wiejskiego oraz przywilejów nauczycieli związanych z odpisem na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Propozycji resortu nie popierają ani nauczyciele, ani samorządowcy.
– Ministerstwo postrzega to świadczenie inaczej niż samorząd. Rekompensuje ono nam wyższe koszty kształcenia w małych szkołach. Dlatego chcemy, aby te pieniądze pozostały w systemie – mówi "DGP" Marek Olszewski.

O uwagach MF pisaliśmy tutaj>>