- W Polsce korepetycji udziela od 50 do 75 proc. nauczycieli - mówi Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Z szacunków wynika, że tylko nieliczni płacą z tego tytułu podatek. Ile? Tego nie wie ani Główny Urząd Statystyczny, ani Ministerstwa Edukacji Narodowej czy resort finansów.
Jak pisze "Gazeta Wyborcza", godzina korepetycji w Polsce kosztuje 30-50 zł. Ceny mogą być wyższe, jeżeli chodzi o specjalistyczne zajęcia dla studentów czy kursy językowe. Mało który nauczyciel wystawia jednak z tego tytułu rachunki. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2010 r. przeciętny dzienny koszt nierejestrowanej pracy korepetytora wykonywanej na rzecz gospodarstw domowych wynosił 60 zł.
Nauczyciele mają przynajmniej dwie możliwości rozliczenia z prowadzenia korepetycji. - Pierwszą z nich jest założenie działalności gospodarczej. Drugą - umowa-zlecenie z rodzicem każdego z uczniów - mówi Szymon Wojciechowski, doradca podatkowy z Deloitte. Więcej: http://wyborcza.biz/biznes>>>

 

Polecamy: Konferencja Edukacja w Samorządach>>>