Nowe regulacje wprowadzi, wchodzące w życie 11 lutego 2012 r., rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. Poz. 110). Określa ono  tryb przyjmowania i zwalniania nieletnich z hosteli, warunki pobytu nieletnich w hostelach oraz sposób sprawowania nad nimi nadzoru. 

Przepisy dostosowano do nowego brzmienia ustawy o postępowaniu wobec nieletnich, która daje możliwość umieszczania ich w hostelach, gdzie mogą przygotować się do opuszczenia zakładu poprawczego i podjęcia pracy.

Aby skorzystać z tej formy resocjalizacji, nieletni musi spełnić określone w rozporządzeniu warunki, tj. przede wszystkim podporządkować się obowiązującym w placówce regułom. Gotowość do tego podkreśla we wniosku o umieszczenie go w hostelu, który uzasadnia chęcią podjęcia pracy lub nauki. Wniosek taki można złożyć po sześciu miesiącach pobytu w zakładzie poprawczym, jednak dyrektor zakładu może skrócić ten okres o połowę, po zasięgnięciu opinii wychowawcy.

Umieszczenie nieletniego w hostelu uzależnione jest także od opinii zespołu diagnostyczno-korekcyjnego. Gdy jest ona pozytywna, dyrektor zakładu poprawczego, po zapoznaniu nieletniego z regulaminem i uzgodnieniu z nieletnim zasad jego pobytu, podejmie decyzję o umieszczeniu nieletniego w hostelu. Decyzję uzgadnia z kierownikiem placówki, który określi wysokość zobowiązania nieletniego do pokrywania wydatków związanych z kosztami utrzymania.