Jak wynika z komentarza do ustawy o systemie oświaty, klauzulę o abonamencie za dostęp do dziennika uznaje się za nieważną z mocy art. 58 Kodeksu cywilnego, ponieważ jest to niezgodne z art. 5g ustawy o systemie oświaty.
"Narzędzia informatyczne do prowadzenia e-dzienników stanowią najczęściej rozwiązania komercyjne, przy czym dostęp do gromadzonych danych bywa ograniczany przez przedsiębiorców  posiadających prawa do systemów e-dziennika w ten sposób, że rodziców, którzy są zainteresowani wglądem do ocen bieżących uzyskiwanych przez dziecko, zobowiązuje się do ponoszenia określonych opłat abonamentowych (nawet ok. 300 zł rocznie)." - pisze dr Mateusz Pilich w komentarzu.

E-dziennik musi być dobrze zabezpieczony>>

"W oficjalnych stanowiskach resortu edukacji podkreśla się niedopuszczalność przejmowania kompetencji dyrektora szkoły w zakresie zarządzania elektronicznym dziennikiem lekcyjnym i udostępniania rodzicom możliwości logowania się do tego dziennika. Decyzja taka należy tylko do dyrektora szkoły i powinna w równym stopniu obejmować wszystkich rodziców oraz określać jednakowe warunki korzystania z e-dziennika." - dodaje.

 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł