Obecnie Karta Nauczyciela nie pozwala gminom przeznaczać na poszczególne składniki wynagrodzenia nauczycieli - niezaliczające się do ich średnich pensji - środków, które nie są dochodami własnymi samorządów. Oznacza to, że gminy nie mogą wykorzystywać na ten cel pieniędzy otrzymywanych z Unii Europejskiej. Zmienić ma to planowana przez ministerstwo nowelizacja, dzięki której samorządy lepiej będą zarządzać swoim budżetem.
Nowe przepisy umożliwią także prowadzenie przez nauczycieli dodatkowych zajęć finansowanych ze środków UE. Chociaż będą odbywać się w ramach stosunku pracy, nie będą wliczane do wymiaru czasu pracy - maksymalna liczba takich godzin wynosić będzie 8 tygodniowo w danym okresie rozliczeniowym (ustalanym przez organ prowadzący) oraz 150 rocznie. Minimalne wynagrodzenie za godzinę takich zajęć będzie wynosić 150 proc. stawki za godzinę ponadwymiarową.
Nauczycielskie dodatki sfinansuje UE
Resort edukacji chce uelastycznić system wynagradzania nauczycieli. Aby umożliwić samorządom lepsze wykorzystanie środków unijnych, chce zmienić Kartę Nauczyciela tak, aby gmina mogła opłacać nauczycieli również z pieniędzy otrzymanych z UE.