Czy nauczycielowi mianowanemu przebywającemu na świadczeniu rehabilitacyjnym można wypowiedzieć warunki umowy o pracę?
Czy w przypadku nie przyjęcia przez nauczyciela nowych warunków pracy można rozwiązać z nim stosunek pracy?

Zaznaczam, że stan nieczynny nie jest brany pod uwagę przez nauczyciela.
 
Odpowiedź
Pracodawca nie może wypowiedzieć stosunku pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zasada ta nie dotyczy jednak nauczycieli mianowanych.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z zapisem art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Powołany przepis odwołuje się w tym zakresie do zapisu art. 53 § 1 k.p. zgodnie z którym, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się również Sąd Najwyższy, który w swoim wyroku z dnia 4 grudnia 2013 r. (wyrok SN z dnia 4 grudnia 2013 r. II PK 66/12, Lex nr 1412615) orzekł, iż do wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191) - dalej KN, nie ma zastosowania przepis art. 41 k.p., wskazujący na ochronę pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Sąd Najwyższy zaakcentował, "że obrona przed wymuszonymi zwolnieniami z pracy z przyczyn określonych art. 20 ust. 1 KN przez korzystanie ze zwolnień lekarskich lub składanie wniosków o urlopy dla poratowania zdrowia na podstawie zaświadczeń lekarza pierwszego kontaktu, uzyskiwanych w okresie lub przed upływem możliwego jedynie z końcem roku szkolnego wypowiadania nauczycielskich stosunków pracy, doprowadziłaby do paraliżu organizacji pracy szkół, zmuszonych do przywracania do pracy w pełnym rozmiarze obowiązkowych zajęć nauczycieli, którzy powoływaliby się na zakazy wypowiadania stosunków pracy w okresach usprawiedliwionych nieobecności w pracy spowodowanych chorobą lub korzystaniem z urlopów dla poratowania zdrowia."
Biorąc pod uwagę linię orzeczniczą judykatury, należy uznać, że dyrektor może rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem przebywającym na świadczeniu rehabilitacyjnym.

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Polecamy: Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny powoduje bezskuteczność wypowiedzenia

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem>>