Nauczycielka zatrudniona jest w szkole od 26 listopada 2012 r. w wymiarze 8/18 tygodniowo oraz w innej szkole od 1 września 2012 r. w wymiarze 9/18 tygodniowo. W dniu 15 stycznia 2013 r. dostarczyła świadectwa pracy oraz w dniu 4 lutego 2013 r. zaświadczenie z drugiej szkoły, z którego wynika, że skończyła 20 lat pracy.
W jakiej wysokości i od kiedy należy się nauczycielce dodatek za wysługę lat w naszej szkole?
Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat po przepracowaniu trzech lat. Dodatek przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20%, art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). W myśl § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) - dalej r.w.m.s.w., do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne okresy, podlegające wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy to do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. 

Ponadto do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony (§ 7 ust. 2 r.w.m.s.w.).
W takim przypadku okresy pracy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy, ale w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć.
Takiemu nauczycielowi w każdym stosunku pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz inne okresy dodatkowo wliczane do uprawnień pracowniczych (§ 7 ust. 2 i ust. 3 r.w.m.s.w.). Jak wynika z informacji przekazanych w pytaniu nauczyciel zatrudniony jest w wymiarze łącznie nieprzekraczającym etatu (licząc oba stosunki pracy 8/18 i 9/18 = 17/18), co oznacza, iż dodatek za wysługę lat w wysokości 20% pobieranego wynagrodzenia zasadniczego przysługuje mu w każdej ze szkół.

Przykład 1: Nauczyciel zatrudniony w liceum od 10 lat w wymiarze 1 etatu podjął pracę w gimnazjum w wymiarze 1/4 etatu. Łączny wymiar jego zatrudnienia wynosi 0,75 etatu (0,5 0,25), a zatem nauczyciel uprawniony jest w każdej placówce do dodatku za wysługę lat w wysokości 10% pobieranego w danej placówce wynagrodzenia zasadniczego.

Przykład 2: Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej, posiadający staż pracy 15 lat, w wymiarze 1 etatu podjął zatrudnienie w zasadniczej szkole zawodowej w wymiarze 3 etatu. Łączny wymiar zatrudnienia nauczyciela przekracza etat (0,5 0,75 = 1,25), a zatem nauczyciel w szkole podstawowej pobiera dodatek za wysługę lat w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast w szkole zawodowej otrzyma dodatek po przepracowaniu 3 lat w wysokości 3% pobieranego w tej szkole wynagrodzenia zasadniczego.

Polecamy: Dodatek za wysługę lat

Kwestie kadrowe będą jednym z głównych tematów II Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, który odbędzie się 21 marca w Warszawie>>