Kiedy nauczyciel nabędzie prawo do urlopu dla poratowania zdrowia?

Nauczycielka jest zatrudniona od 1 września 2000 r. do nadal. Przebywała jednak na zwolnieniach lekarskich oraz urlopie macierzyńskim w następujących okresach:

  • I okres: od 10 lutego 2003 r. do 23 czerwca 2003 r. (zwolnienie lekarskie urlop macierzyński) tj. 4 miesiące 14 dni,
  • II okres: od 16 stycznia 2006 r. do 22 grudnia 2006 r. (zwolnienie lekarskie urlop macierzyński) tj. 11 miesięcy i 7 dni.  

Łączny okres nieobecności w pracy wynosi: 1 rok 3 miesiące 21 dni.

Zgodnie z art. 73 ust. 3 KN do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwającej łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

Ponadto art. 73 ust. 4 stanowi, że okres siedmioletniej pracy w szkole powinien przypadać bezpośrednio prze datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.

Czy nauczycielka nabędzie prawo do urlopu dla poratowania zdrowia z dniem 21 czerwca 2008 r. czy w innym terminie?


Zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.


Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Wymóg przepracowania w szkole co najmniej 7 lat oznacza, że do okresu tego nie wlicza się okresów przerw w pracy, z wyjątkiem okresów czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwających łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Okresy wliczane do wymaganego okresu pracy obejmują okresy niezdolności do pracy wskutek choroby oraz okresy urlopów innych niż urlop wypoczynkowy (urlop wypoczynkowy z natury rzeczy nie stanowi przerwy w pracy) - np. urlopów bezpłatnych czy urlopów na kształcenie się. Jeżeli okres na przykład urlopu bezpłatnego przekraczałby 6 miesięcy, do 7-letniego okresu pracy wymaganego dla uzyskania prawa do urlopu dla poratowania zdrowia wliczony byłby tylko 6-miesięczny okres przebywania na urlopie bezpłatnym. Pozostały okres urlopu bezpłatnego nie podlegałby wliczeniu, a zatem okres niezbędny do uzyskania prawa do urlopu dla poratowania zdrowia przedłużyłby się o czas urlopu bezpłatnego przekraczający 6 miesięcy.

W związku z powyższym do 7-letniego okresu pracy nauczycielki wliczać się będzie tylko 6 miesięcy zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego. O pozostałe okresy niezdolności do pracy i urlopu macierzyńskiego należy przedłużyć okres niezbędny do uzyskania prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.