Nauczycielka w szkole ponadgimnazjalnej jest zatrudniona zgodnie z kwalifikacjami na stanowisku nauczyciela-wychowawcy świetlicy w pełnym wymiarze czasu pracy 26/26. Od 1 września 2010 r. jest możliwość zatrudnienia jej na 7/26 etatu na stanowisku nauczyciela-pedagoga (zgodnie z kwalifikacjami).
Czy zatrudnienie na stanowisku nauczyciela-pedagoga powinno nastąpić na podstawie dodatkowej umowy o pracę, czy może powinno być wykazywane jako godziny ponadwymiarowe?

Dodatkowe zajęcia powinny zostać przydzielone nauczycielowi w ramach istniejącego stosunku pracy - jako godziny ponadwymiarowe. Jedynie w sytuacji, gdy przydzielenie godzin ponadwymiarowych nie jest możliwe, z nauczycielem zawiera się odrębny stosunek pracy.
Nauczyciel nie powinien mieć zawartych w jednej szkole dwóch umów o pracę. Jeżeli w szkole są wolne stanowiska, to w pierwszej kolejności dyrektor powinien zatrudnić nowego nauczyciela, gdy jest to niemożliwe - z różnych przyczyn - to powinien rozważyć możliwość rozdysponowania tych godzin w ramach godzin ponadwymiarowych (chodzi o godziny, do których nauczyciel posiada kwalifikacje). Zasadą jest, że z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy. Przepisy prawa pracy nie wprowadzają jednak zakazu zawierania z pracownikiem przez tego samego pracodawcę więcej niż jednej umowy o pracę - art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Ważne jest natomiast ustalenie, czy podstawa prawna każdej z tych umów jest inna (czyli np. jest to inne stanowisko pracy) oraz uwzględnienie czasu trwania poszczególnych umów i możliwości realizacji przez nauczyciela innych zajęć, które nauczyciel zobowiązany jest realizować w ramach czasu pracy określonego w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN - do 40 godzin na tydzień dla nauczyciela pełnozatrudnionego (art. 42 ust. 1 KN). Zawarcie odrębnej umowy jest natomiast niezbędne, jeśli nauczyciel nie posiada kwalifikacji do realizacji danych zajęć. W takim przypadku z nauczycielem zawiera się umowę na czas określony - za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny (art. 10 ust. 7 i ust. 9 KN).

Agnieszka Kosiarz