Głównym celem wysłuchania było zapoznanie się ze sposobem realizacji "Gwarancji dla młodzieży" jako ram politycznych dla wspierania zatrudnienia młodych w UE i z wykorzystaniem "Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych" tworzącej razem z EFS ramy finansowe dla tego wsparcia.
Uczestnicy debaty chcieli przede wszystkim dowiedzieć się jak europejskie wytyczne polityki zatrudnienia dotyczące walki z bezrobociem młodzieży, przekładają się na szczebel krajowy i regionalny.
Obecny na zebraniu Jacek Męcina przedstawił harmonogram realizacji "Gwarancji dla młodzieży", podkreślając, że stanowią one dopełnienie krajowej polityki wspierania zatrudnienia ludzi młodych.
Adresatami gwarancji są osoby bezrobotne do 25. roku życia, młodzież w wieku 15-17 lat, która wcześniej ukończyła szkołę, osoby w wieku 18-25 lat, które nie pracują, nie szkolą się i nie uczą oraz młodzi w przedziale wiekowym 18-29 objęci systemem pożyczek na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Męcina wspomniał również o wprowadzeniu do polskich uregulowań ustawowych, podstawowej zasady GdM, czyli zapewnienia pomocy (oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu) w ciągu 4 miesięcy od momentu utraty pracy lub zakończenia kształcenia formalnego lub innej formy pomocy prowadzącej do aktywizacji zawodowej.