Posłowie w sierpniu mieli wybrać następcę Marka Michalaka na stanowisku rzecznika praw dziecka, połączone komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie rekomendowały żadnego z kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. W październiku Senat nie zaakceptował kandydatki na RPD, którą była Agnieszka Dudzińska.

 

Dr Dudzińska nowym RPD? - komisje sejmowe "za">>

 

Mikołaj Pawlak kandydatem na RPD

Nowym kandydatem partii rządzącej na to stanowisko będzie Mikołaj Pawlak, zatrudniony obecnie w resorcie sprawiedliwości.

- To jest prawnik, adwokat, obecnie pełni obowiązki dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich - mówiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek - Mam nadzieję, że uzyska akceptację większości parlamentarnej, zarówno posłów, jak i senatorów - powiedziała Mazurek.

 

Kandydatów mogą zgłaszać grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów i marszałkowie obu izb. Termin na zgłoszenie kandydatury na RPD upływa w czwartek o 16.