"Przypadający 20 września Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka na stałe wpisał się w kalendarz ważnych świąt obchodzonych wspólnie przez dzieci, rodziców i nauczycieli. To ważny dzień, który dla dzieci jest okazją do świętowania, zabawy i radości z bycia Przedszkolakiem, a dla dorosłych, w tym wychowawców i opiekunów – czasem refleksji związanym z wychowaniem przedszkolnym" - napisał Michalak.
Zwracając się do dzieci zaznaczył, że przedszkole to bardzo ważny etap w życiu każdego z nich. "To czas beztroskiej zabawy, odkrywania świata, poznawania jego tajemnic. W przedszkolu zawiązujecie pierwsze przyjaźnie, uczycie się wzajemnego szacunku i współpracy" - zauważył. Życzył im by wykorzystali ten czas jak najlepiej - to piękne chwile, które często będą powracały w Waszych wspomnieniach jak będziecie już dorośli. "Nie musicie się spieszyć – świat dorosłych na Was poczeka" - zaznaczył.

Zwracając się zaś do rodziców i nauczycieli rzecznik praw dziecka przypomniał im, że przedszkole to taki mały – wielki świat, w którym każdy kolejny krok jest nowy i bardzo ważny. "W tym świecie najważniejsze jest poznawanie To miejsce, w którym nie ma głupich pytań, w którym mamy prawo się mylić i popełniać błędy. To czas beztroskiej zabawy, ale także nauki i rozwijania talentów" - zaznaczył.
Michalak podkreślił, że każdy, nawet najmniejszy człowiek, ma prawo do szacunku, do respektowania jego zdania. "My dorośli powinniśmy o tym pamiętać i uważnie wsłuchiwać się w głos dziecka. Wykorzystajmy to Święto nie tylko na wspólną zabawę, rozrywkę, ale także na rozmowę i bycie blisko siebie. Z pewnością my dorośli – rodzice i nauczyciele - możemy wiele nauczyć nasze dzieci, ale pamiętajmy, że i przedszkolak może być wspaniałym nauczycielem" - napisał.
Życzył przedszkolakom by każdy dzień spędzony w przedszkolu stał się wielką niezapomnianą przygodą. Życzył rodzicom, by ich dzieci wychodziły i wracały do domu z uśmiechem na twarzach, a im samym towarzyszyło przekonanie, że przedszkole to doskonałe miejsce sprzyjające rozwojowi i poznawaniu świata. Nauczycielom zaś życzył, by nie brakowało im energii i pasji w pracy z najmłodszymi.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione przez Sejm by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Po raz pierwszy obchodzone było w 2013 r. (PAP)