Działania związane z przygotowaniem egzaminu, takie jak: sprawdzanie prac, przygotowanie zestawów pytań i arkuszy należą do zadań własnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji, dlatego zmiana zasad przeprowadzania egzaminów nie powinna wiązać się z dodatkowymi kosztami - uważa Ministerstwo Finansów. W opinii do projektu rozporządzenia wprowadzającego nową formułę egzaminu maturalnego i sprawdzianu szóstoklasisty resort kwestionuje konieczność przeznaczenia na jego realizację dodatkowych środków - 18.935.017 zł.
"Projektowana modernizacja sprawdzianu i egzaminu maturalnego winna zostać sfinansowana w ramach środków planowanych na przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych w budżecie państwa w części 30 - Oświata i wychowanie, bez konieczności dodatkowego zwiększania środków na ten cel" - podkreśla MF w opinii.
Resort edukacji odpowiada, że dodatkowe wydatki są konieczne, ponieważ po nowelizacji zadania komisji będą wykraczać ponad dotychczasowe. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że w 2015 r. trzeba będzie przygotować dwa różne egzaminy dla absolwentów liceów i techników, ponieważ uczyli się oni według różnych podstaw programowych.

Polecamy: ZNP: nowe zasady egzaminowania pozwalają na niesprawiedliwe unieważnianie prac