Dzięki przygotowanej przez resort edukacji platformie naszaedukacja.men.gov.pl każdy może wyrazić swoje poglądy na temat edukacji, biorąc udział w debatach i sondach oraz proponując własne pomysły na tematy nowych debat i sond. Wnioski z toczonych dyskusji będą stanowić podstawę merytoryczną programu III Kongresu Polskiej Edukacji, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia (29-30 sierpnia) w Katowicach.

„Nasza Edukacja” oferuje użytkownikom możliwość różnorodnego zaangażowania. Interakcje z innymi użytkownikami możliwe są poprzez udział w debatach i ankietach. Katalog debat nie jest zamknięty. Użytkownicy mogą sami proponować kolejne tematy. Przykładem takich inspiracji ze strony użytkowników są m.in. debaty: „Jak ułatwić start zawodowy młodym nauczycielom?” oraz „Jak skutecznie uczyć języków obcych?”.

Strona umożliwia też poznawanie najlepszych oddolnych inicjatyw zmieniających edukację z całej Polski i świata oraz lekturę wartościowych publikacji, badań i przewodników na temat oświaty. Co więcej, każdy z użytkowników portalu może proponować nie tylko tematy debat, ale i ankiet oraz przykłady wartościowych inicjatyw i publikacji. Aby wziąć udział w dyskusji, trzeba się zalogować, aby portal przeglądać – nie.

Portal jest częścią większego projektu „Nasza Edukacja”, mającego na celu zaangażowanie całego społeczeństwa w rozmowę o polskich szkołach. Powstał w wyniku prac Zespołu ds. Strategii przy Minister Edukacji Narodowej we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych.

Opracowanie: Paweł Zuń, RPE WK

Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 3 sierpnia 2015 r.