Jak wynika z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty, samorządy w tym roku mają zamiar zlikwidować 99 szkół dla dzieci i młodzieży (bez szkół policealnych), w których obecnie odbywa się nauczanie. Jest to 47 szkół podstawowych, 11 gimnazjów, 41 szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto, uchwały o zamiarze likwidacji podjęto w stosunku do 49 pustych szkół z zerową liczbą uczniów.
Odrębną kategorię stanowią likwidacje szkół ponadgimnazjalnych z mocy ustawy z 2011 r., która wprowadziła zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego (likwidacja liceów profilowanych i techników uzupełniających). Na mocy tej ustawy samorządy planują w tym roku likwidacje 241 szkół ponadgimnazjalnych dla dzieci i młodzieży oraz przekształcenie 11 w szkoły dla dorosłych. Podjęto również 9 uchwał o zamiarze wygaszenia szkoły w roku 2015.
Niezależnie od powyższego samorządy uchwaliły zamiar przekształcenia w filie 8 szkół podstawowych i wyłączenie 4 szkół z zespołów, w których obecnie funkcjonują. Ponadto w przypadku 8 szkół, jak podały samorządy w uzasadnieniach do uchwał, zamiar likwidacji wiąże się z uruchomieniem w szkolnym budynku szkoły, którą będzie prowadzić inny organ niż jednostka samorządu terytorialnego.(PAP)

Polecamy: Kuratoria: likwidacje szkół to efekt reformy szkolnictwa zawodowego

Ruch kadrowy w szkole, a zwłaszcza art. 20 KN, który jest podstawą rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami likwidowanej szkoły, będzie tematem II zjazdu AZDS, który odbędzie się 27 marca 2014 r. w Warszawie. Szczegóły na temat konferencji>>