Chodzi o opinię MPiPS do projektu "ustawy przedszkolnej". Resort pracy wskazuje w niej, że włączenie dwulatków do systemu oświaty nie jest niczym uzasadnione.
Ministerstwo zwraca uwagę, że opieka nad tak małymi dziećmi wymaga zapewnienia znacznie wyższych standardów, niż zapewniane w przedszkolach. Ministerstwo edukacji odpowiada, że zapisy "ustawy przedszkolnej" będą elastyczne, objęcie dwulatków opieką przedszkolną ma być możliwa w szczególnie uzasadnionych przypadkach, a zatem gminy nie będą obowiązku przyjmowania ich do przedszkola.
Równoznaczne z taką koniecznością nie będzie także złożenie przez rodzica wniosku o przyjęcie dziecka do placówki. MEN odnosi się także do wątpliwości resortu pracy związanych z celowością obejmowania dwulatków opieką przedszkolną, w sytuacji, gdy gmina zapewnia im miejsca w żłobkach. Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje, by dwulatek szedł do przedszkola tylko wtedy, gdy gmina nie zapewni mu miejsca w żłobku.

Polecamy: MPiPS: dwulatki za małe na przedszkole

Zachęcamy do zapoznania się z programem VII Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli, która odbędzie się już 27 lutego 2013 r. w Warszawie.