Chodzi o tzw. "ustawę przedszkolną", której celem jest  objęcie opieką przedszkolną jak największej liczby dzieci. Służyć temu ma przede wszystkim obniżka opłat ponoszonych przez rodziców oraz 320 mln dotacji na prowadzenie placówek.
Do propozycji, które będą jednym z głównych tematów VII Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli, sceptycznie podchodzi resort pracy. 
W opinii do projektu MPiPS wskazuje, że włączenie dwulatków do systemu oświaty nie jest niczym uzasadnione. Ministerstwo zwraca uwagę, że opieka nad dwulatkami wymaga zapewnienia znacznie wyższych standardów, niż te, na które mogą pozwolić sobie przedszkola.
"Dotyczy to specyficznych potrzeb rozwojowych (emocjonalnych, poznawczych, fizjologicznych, poczynając od podstawowych - w zakresie snu, treningu czystości i możliwości percepcyjnych dziecka), opiekuńczych, wychowawczych i edukacyjnych tej grupy wiekowej, które leżą u podstaw ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3." - podkreśla MPiPS i zaznacza, że to właśnie ta ostatnia ustawa została stworzona z myślą o opiece nad tak małymi dziećmi, a nowe rozwiązania - nastawione na wspieranie przedszkoli - mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby żłobków, w których dzieci w wieku 2-3 lat stanowią obecnie 50 proc. wszystkich podopiecznych. Resort pracy zwraca uwagę, że propozycje MEN kwestionują sensowność wydatków już poniesionych na tworzenie żłobków, a także inwestycji, które mają zostać poczynione w przyszłości, ponieważ po nowelizacji ustawy o systemie oświaty, do żłobka pójdzie tylko jeden rocznik dzieci.

Zachęcamy do zapoznania się z programem VII Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli, która odbędzie się już 27 lutego 2013 r. w Warszawie.