Baza danych tworzona jest w ramach projektu "Edu-Nawigator – Aplikacja Analityczno-Prognostyczna dla Edukacji”. Korzystanie z portalu do 2015 ma być bezpłatne, dyrektorzy znajdą w bazie dane GUS oraz informacje pobrane z portali udostępniających ogłoszenia o pracę. Dzięki temu szkoły będą mogły bardziej świadomie planować liczbę klas kształcących uczniów o danych kwalifikacjach. 
– Innowacyjna wartość tego projektu polega na dostarczeniu szkołom i placówkom kształcenia zawodowego oraz ich uczniom precyzyjnych informacji dotyczących aktualnego stanu oraz prognoz na wojewódzkim oraz powiatowych rynkach pracy – wyjaśnia Sabina Bieniecka, dyrektor projektu z firmy ASM Centrum Badań i Opinii Rynku.
– Każde działające narzędzie, które ułatwia prognozowanie kierunków kształcenia, na pewno będzie przydatne przy podejmowaniu decyzji o powstawaniu miejsc w szkołach. Oczywiście nam zależy na tym, by absolwent był kształcony w takim obszarze, w którym łatwiej mu będzie znaleźć pracę – mówi z kolei rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie.