Kuratoria i dyrektorzy nie kontrolują programu nauczania religii, ale już obowiązki, jakie realizuje wychowawca takiej kontroli podlegają.
Ksiądz też zostanie wychowawcą>>
"W ww. zakresie nadzorowi podlega m.in. realizacja programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły, a także ramowych planów nauczania, które określają wymiar godzin zajęć z wychowawcą" - tłumaczy redakcji portalu pracownik kuratorium. Dodaje, że zadania mogą być realizowane w toku ewaluacji lub kontroli.
Wizytatorzy mogą zatem przeglądać dokumentację dotyczącą przebiegu wychowania, mają też prawo wstępu w charakterze obserwatora na zajęcia wychowawcze organizowane przez szkołę.
To inaczej niż w przypadku treści nauczanych na religii - w odniesieniu do Kościoła Rzymskokatolickiego szczegółowe regulacje dotyczące katechezy zawiera art. 12 Konkordatu gwarantujący, że przedszkola i szkoły zorganizują naukę religii w ramach planu zajęć.
Ratyfikując ten dokument, Polska zgodziła się również, aby to Kościół Katolicki decydował o nauczanych treściach. Jak stanowi art. 12 ust. 2 konkordatu, program oraz podręczniki opracowuje władza kościelna i podaje je do wiadomości kompetentnej władzy państwowej.
WDŻ jak kościelne nauki przedmałżeńskie?>>