Czy należy się dodatek wiejski i mieszkaniowy dla nauczyciela, który pracuje na terenie wiejskim w trzech różnych szkołach? Szkoła 1 - zatrudnienie 9/18 od 1 września 2010 r., szkoła 2 - zatrudnienie 5/18 od 1 września 2010 r., szkoła 3 - zatrudnienie 9/18 od 1 września 2011 r. Szkoła 1 i 2 mieści się w tej samej gminie natomiast szkoła 3 w innej. Która ze szkół ma obowiązek wypłaty dodatku wiejskiego i mieszkaniowego?
Zgodnie z art. 54 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest stanu rodzinnego nauczyciela. Ponadto nauczycielowi zatrudnionemu w tychże warunkach przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego.
O posiadaniu uprawnienia do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego i dodatku wiejskiego decyduje miejsce zatrudnienia, które powinno być określone w akcie mianowania lub umowie o pracę. Dodatki te przysługują nauczycielom pracującym w szkole, filii szkoły, internacie położonych na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, jeśli takie miejsce zatrudnienia wynika z aktu mianowania lub umowy o pracę.
Uprawnienie do owych dodatków nie przysługuje nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach i placówkach położonych na terenie miast liczących powyżej 5000 mieszkańców, nawet jeżeli nauczyciele prowadzą część zajęć poza miejscem zatrudnienia, to jest na terenie wsi lub w małych miasteczkach.
Zgodnie z art. 22 ust. 3 KN do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska, stosuje się przepisy o dodatku wiejskim.
Jednak zgodnie z art. 91b ust. 1 KN jeśli nauczyciel jest zatrudniony na mniej niż pół etatu przepisy o dodatku wiejskim nie mają do niego zastosowania.
Przepis art. 22 KN stosuje się do nauczyciela, który jest zatrudniony w kilku szkołach na co najmniej 1/2 etatu łącznie. Jednak, aby znalazł on zastosowanie, w każdej z tych szkół musi być zatrudniony na mniej niż 1/2 etatu. W opisanym w pytaniu przypadku warunek ten nie został spełniony, gdyż w dwóch szkołach nauczyciel zatrudniony jest na 1/2 etatu.
Wobec powyższego dodatek wiejski będzie się temu nauczycielowi należał tylko w dwóch szkołach, w których wymiar etatu wynosi co najmniej 1/2.
 
Marta Handzlik