Kościół katolicki chce utrzymać pierwszą komunię w wieku ośmiu lat. Do tej pory szkoła zaczynała się w wieku siedmiu lat, więc do pierwszej komunii świętej szły w drugiej klasie ośmiolatki. Teraz uczniowie będą do niej szli dopiero w trzeciej klasie szkoły podstawowej.
- Zmieni się program nauczania i zmienią się podręczniki - pierwsza komunia święta będzie w trzeciej klasie, ale wiek się nie zmieni. To spowoduje, że w 2013 roku nie będzie w ogóle komunii świętych w Poznaniu - mówi ks. dr Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii poznańskiej.
W Warszawie nowy program będzie wdrażany stopniowo od 2012 roku przez trzy lata. - Najpierw będą zmiany w liceum i gimnazjum, w szkole podstawowej dopiero potem - mówi ks. dr Rafał Markowski, rzecznik archidiecezji warszawskiej.
- Przez kilka najbliższych lat lekki bałagan jest nieunikniony. W kolejnych diecezjach pierwsza komunia stopniowo będzie przenoszona z drugiej do trzeciej klasy. Jednak zanim to nastąpi, dzieci wciąż będą szły do komunii w drugiej klasie. To oznacza, że dzieci posłane do szkoły w wieku sześciu lat, będą do komunii przystępować w wieku siedmiu lat, czyli rok wcześniej niż to się zwykle dotąd robiło. Równocześnie z tymi ośmiolatkami, które rodzice wcześniej przetrzymali rok w zerówce – mówi bp Antoni Długosz.
 
Źródło: Gazeta Wyborcza, 24.06.2011 r.