Zmianami Komisja zajmowała się 23 października. Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela został opracowany przez Rządowe Centrum Legislacji na podstawie założeń przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 23 lipca br. Celem projektowanej regulacji jest wprowadzenie zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli, które będą służyły podnoszeniu jakości pracy szkoły.
Najbardziej rewolucyjne zmiany dotyczą urlopów dla poratowania zdrowia. Prawo do urlopu będzie miał nauczyciel, który przepracował 20 lat (obecnie jest to siedem), a łączny czas wypoczynku wyniesie maksymalnie rok, a nie - jak teraz - trzy lata. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu orzeknie lekarz medycyny pracy i to w sytuacji, gdy stwierdzi stan zagrożenia chorobą zawodową. Urlop ten będzie mógł być udzielany również na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Zmiany obejmą także urlopy wypoczynkowe. Dzięki nowelizacji dyrektor ma mieć większą swobodę w ich udzielaniu w sposób, który zapewni sprawne funkcjonowanie placówki. Nauczyciele zatrudnieni w placówkach feryjnych będą mieli prawo do urlopu w wymiarze 47 dni roboczych w roku.
Projekt zakłada również uproszczenie systemu wynagradzania nauczycieli. Średnie pensje nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zastąpione zostaną wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli. Będą wynosić odpowiednio:
- dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej,
- dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc. kwoty bazowej
- dla nauczyciela mianowanego - 144 proc. kwoty bazowej,
- dla nauczyciela dyplomowanego - 184 proc. kwoty bazowej.

Szczegółowy opis projektu dostępny jest tutaj>>

Przyjęto również projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zmieniający przepisy dotyczące zasad rekrutacji do przedszkoli. Proponowane zmiany przepisów są podyktowane wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r., który stwierdził, że obecnie obowiązujące przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą (chodziło głównie o źle sformułowane upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia). Najważniejsze proponowane zmiany to określenie na poziomie ustawowym kryteriów rekrutacji, w tym wskazanie grup kandydatów o szczególnym statusie uprzywilejowania oraz hierarchii poszczególnych grup kryteriów; określenie na poziomie ustawowym zasad przeprowadzania rekrutacji do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów oraz do publicznych szkół ponadgimnazjalnych. Oba projekty zaopiniowano pozytywnie z uwagami strony samorządowej.

Szczegółowy opis projektu dostępny jest tutaj>>

Polecamy: "Ustawa o systemie oświaty. Komentarz"