Podczas sesji Rady Miasta w punkcie obrad znalazło się kilka uchwał dot. zmian w kieleckiej sieci szkół.
Pierwsza z nich dotyczyła reorganizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) nr 1 w Kielcach, który obecnie składa się z dwóch szkół – Szkoły Przysposabiającej do Pracy przeznaczonej dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz współistniejącymi niepełnosprawnościami sprzężonymi (takimi jak autyzm, niepełnosprawność ruchowa, wzrokowa, słuchowa), a także Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 skierowanej do uczniów z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej.
Reorganizacja SOSW nr 1 dot. dwóch uchwał - likwidacji Szkoły Przysposabiającej do Pracy i przeniesienie jej uczniów do budynku SOSW nr 2 w Kielcach zlokalizowanej przy ul. Kryształowej oraz umieszczenie w budynku przy ul. Warszawskiej dwóch szkół – Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 oraz Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach.
"Tendencja jest taka, że rodzice chcą, aby ich dzieci były w szkołach masowych i my im w tym pomagamy" – podkreślił wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut. Dodał, że dla dzieci z lekką niepełnosprawnością (z dotychczasowej Szkoły Przysposabiającej do Pracy) miasto zaproponuje trzy placówki: przy ul. Kryształowej, Jagiellońskiej i Szkolnej, gdzie także znajdują się internaty.
Sprzeciw wobec tych zmian wyraziła Rada Rodziców działająca przy SOSW nr 1. W ich imieniu petycję do Rady Miasta złożyła radna Joanna Winiarska.
W piśmie zaznaczono, że reorganizacja "uniemożliwi uczniom Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 korzystania z możliwości zakwaterowania, całodziennego wyżywienia, terapii i opieki wychowawczej, poprzez wyłączenie tej szkoły ze struktury organizacyjnej przeznaczonej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, jaką jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy". Podkreślono również, że nikt nie konsultował z rodzicami tych zmian, o których dowiedzieli się z lokalnych mediów.
"Mamy o to olbrzymi żal, bo nam, rodzicom dzieci niepełnosprawnych jest niezwykle ciężko. Okazuje się, że dla nas choroba dziecka, to w tym momencie jest najmniejszy problem, bo sobie z tym poradziliśmy. Teraz jest walka z przepisami" – podkreśliła obecna na sesji Rady Miasta przedstawicielka ze strony rodziców Anna Hejduk.
Obydwie uchwały, które mają charakter intencyjny, zostały przyjęte niejednogłośnie. Mimo ich podjęcia prezydent Kielc Wojciech Lubawski poinformował, że po spotkaniu z rodzicami podjął decyzję o przeprowadzeniu w najbliższym czasie badań przez specjalistów z przychodni pedagogiczno-psychologicznej z dziećmi, po których przedstawią opinię nt. proponowanych zmian, czy nie odbiją się one negatywnie na uczniach. "Z tej opinii będą wynikać dalsze decyzje" – zaznaczył Lubawski.
Kolejna z przyjętych uchwał, ściśle powiązana z poprzednimi, dot. zmiany siedziby Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka. Od września jej uczniowie przeniosą się do wspomnianej placówki przy ul. Warszawskiej, natomiast budynek po "Informatyku" przejmie Szkoła Podstawowa nr 8. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że " przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 8 jest nieuniknione ze względu na konieczność przyjęcia większej niż dotychczas liczby dzieci (klasy VII i VIII)".
"Szkoła informatyczna może być w każdym punkcie miasta, natomiast szkoła podstawowa musi znajdować się pod Telegrafem (dzielnica Kielc, na której znajduje się ul. Hauke-Bosaka), bo dzieci nie mogą jeździć na ulicę Warszawską, czy gdzieś dalej" – argumentował Sygut.
Za przyjęciem uchwały było 16 radnych, przy pięciu głosach przeciw i trzech wstrzymujących się.
W czwartek radni przejęli również uchwały dot. m.in. przekształcenia X Liceum Ogólnokształcącego (LO) im. Józefa Wybickiego w Kielcach na Szkołę Mistrzostwa Sportowego oraz sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu na osiedlu Sieje.(PAP)