Z dniem 30 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz. U. poz. 512). Akt ten określa szczegółowo wymagania oraz sposób organizacji zajęć dla osób niebędących uczniami szkoły podstawowej, ubiegających się o wydanie karty rowerowej, tryb i warunki przeprowadzania egzaminu w zakresie karty rowerowej, kwalifikacje osób prowadzących zajęcia dla osób niebędących uczniami szkoły podstawowej oraz wzór karty rowerowej.
Zgodnie z treścią rozporządzenia osoba szkolona obowiązana jest do uczestniczenia w zajęciach teoretycznych i praktycznych, których tematykę, sposób prowadzenia i wymiar godzin określono w rozporządzeniu. Ponadto osoba taka obowiązana jest przystąpić do egzaminu (składającego się części teoretycznej i praktycznej) mającego na celu sprawdzenie niezbędnych umiejętności. Zajęcia w ramach szkolenia prowadzić powinien nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego organizowane nieodpłatnie w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, policjant lub policjant w stanie spoczynku, posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, egzaminator lub instruktor. Zakres zajęć dla osób niebędących uczniami szkoły podstawowej, ubiegających się o wydanie karty rowerowej oraz wzór karty rowerowej, określono w formie załącznika do rozporządzenia.
Przepisy rozporządzenia oraz ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151 z późn. zm.), w porównaniu z przepisami dotychczas obowiązującymi, uwzględniają osoby niebędące uczniami szkoły podstawowej dając im możliwość uzyskania karty rowerowej w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub ośrodku szkolenia kierowców posiadającym poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy.