Czy mgr filologii polskiej - specjalność nauczycielska, która nie pracowała na stanowisku nauczyciela może być kandydatem na dyrektora przedszkola jako nienauczyciel - menadżer?
Tak. Ustawa o systemie oświaty dopuszcza taką możliwość.

W myśl przepisów art. 36 ustawy o systemie oświaty, szkołą lub placówką, za zgodą kuratora oświaty, może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora (a nie ta, której powierzono stanowisko dyrektora) przez organ prowadzący. Powołanie na stanowisko można uznać za czynność z zakresu prawa pracy prowadząca do nawiązania stosunku pracy. Jest to tyle istotne, że gdy powierza się stanowisko dyrektora nauczycielowi posiadającemu wymagane kwalifikacje i stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, jest on czynnym nauczycielem danej szkoły (placówki) i nie jest to związane z nawiązaniem stosunku pracy.

W tym konkretnym wypadku kandydat nie posiada kwalifikacji do pracy w przedszkolu. Należy również pamiętać, przedkładając kandydaturę kuratorowi oświaty w celu uzyskania zgody, że kandydat powinien posiadać kwalifikacje menedżerskie, skoro w treści pytania sugeruje się taki element uzasadnienia wniosku o zgodę kuratora oświaty.

Ważnym elementem do rozstrzygnięcia przed powołaniem na stanowiska jest zapewnienie możliwości sprawowania skutecznego i efektywnego nadzoru pedagogicznego przez inną osobę, zajmującą inne stanowisko kierownicze, posiadającą do tego stosowne uprawnienia.

  • przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.);
  • przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowiska kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (Dz. U. z 2003 r. Nr 89, poz. 826 z późn. zm.);
  • przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. z 2006 r. Nr 235, poz. 1703).