Internet służy  przede wszystkim do grania online (69 proc.), słuchania muzyki (59 proc.) oraz oglądania filmów (53 proc.). Efektem kontaktu z nieodpowiednimi treściami mogą być problemy z nauką, zaburzenia emocjonalne, wyobcowanie, kompleksy oraz problemy zdrowotne. Dlatego tak istotna jest edukacja dzieci i ich opiekunów w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.

 

W niesamorządowej szkole podwyżka nieobowiązkowa>>

 

Akcja uświadamiająca najmłodszych

Akcja Klikam z głową #keepCTRL, skierowana do dzieci w klasach 6-8, ma na celu zwrócenie uwagi na takie zjawiska jak wyzwania w sieci, sexting/sextortion, hejt oraz FOMO, MOMO, FOJI i JOMO. W ramach kampanii edukacyjnej UKE powstały cztery filmy ukazujące wyżej wymienione zjawiska. Będziemy je pokazywać młodzieży podczas specjalnych zajęć prowadzonych w szkołach w całej Polsce.

 

 

 

Pokazom będą towarzyszyć spotkania z ekspertami UKE, którzy doradzą jak chronić się przed cyberprzemocą. Pilotażowe zajęcia prowadzimy od września w województwie mazowieckim. Od grudnia kampania startuje na terenie całej Polski. UKE prowadzi trzy akcje edukacyjne skierowane do dzieci oraz seniorów. Jedną z nich jest Klikam z głową, którą do tej pory objęte były dzieci w wieku 6-12 lat. Podczas zajęć rozmawiamy jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych. Uczymy, jak radzić sobie z agresją, chronić dane oraz uniknąć wysokich rachunków. Dotychczas zorganizowaliśmy 1,4 tys. spotkań, w których uczestniczyło 130 tys. dzieci.


Pozostałe akcje edukacyjne UKE to Koduj z UKE, w ramach której dzieci uczą się podstaw programowania oraz Wiem, co podpisuję, chroniącej osoby starsze przed praktykami nieuczciwych przedstawicieli handlowych reprezentujących operatorów. W ramach tych akcji przeszkoliliśmy już odpowiednio 10 tys. i 25 tys. osób.