Jakich formalności należy dopełnić, aby powołać na wicedyrektora z dniem 1 września nauczyciela, który nie jest jeszcze zatrudniony w danej szkole?
Obecnie, od kilku miesięcy pracuje poza szkołą, wcześniej był pracownikiem kuratorium oświaty.
W przedstawiony przypadku dyrektor szkoły powinien:
1. sprawdzić w statucie szkoły zapis dotyczący utworzenia stanowiska wicedyrektora szkoły lub uzyskać zgodę organu prowadzącego na utworzenie stanowiska wicedyrektora szkoły;
2. sprawdzić kwalifikacje kandydata do pełnienia obowiązków nauczyciela danego typu szkoły;
3. uzyskać opinie organu prowadzącego, rady szkoły i rady pedagogicznej w sprawie kandydatury;
4. zatrudnić kandydata (najpóźniej) z dniem 1 września danego roku;
5. powierzyć stanowisko z dniem 1 września danego roku.

Warunkiem koniecznym do powierzenia stanowiska wicedyrektora szkoły publicznej jest utworzenie tego stanowiska, które przewiduje statut szkoły, czyli określenie go w strukturze tej jednostki organizacyjnej.
Czynności powierzenia stanowiska wicedyrektora szkoły dokonuje się wobec osób będących nauczycielami. Wiąże się to z koniecznością sprawowania nadzoru pedagogicznego, a więc wymaga zatrudnienia na tym stanowisku osób spełniających wymagania kwalifikacyjne z ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN.
Moim zdaniem, z dniem 1 września danego roku kandydat na wicedyrektora powinien być zatrudniony w tej szkole zgodnie z przepisami art. 10 KN (co najmniej na czas powierzenia stanowiska). Nie istnieje natomiast konieczność zatrudnienia kandydata na wicedyrektora przed powierzeniem stanowiska.
Przepis art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) wymaga od dyrektora szkoły powierzającego stanowisko wicedyrektora zasięgnięcia opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej. Opinie wymienionych organów nie są wiążące. Powierzenie stanowiska wicedyrektora szkoły może nastąpić na czas określony, jak i na czas nieokreślony (por. uchwała SN z dnia 5 maja 1993 r., I PZP 15/93, OSP 1994, z. 6, poz. 120, OSNC 1993, nr 12, poz. 217).

Krzysztof Gawroński