Jak wygląda procedura przekazywania dokumentacji z badań pomiędzy poradniami psychologiczno-pedagogicznymi?
Procedura przekazywania dokumentacji między poradniami psychologiczno-pedagogicznymi powinna być określona przez dyrektora poradni zgodnie z zasadami wynikającymi z organizacji i zakresu współdziałania określonymi w statucie poradni. Ponadto, określenie procedury przekazania dokumentacji między poradniami jest niezbędne przy przekazywaniu "indywidualnych teczek zawierających dokumentację badań i czynności uzupełniających". Sama procedura przekazywania wspomnianej dokumentacji jest wewnętrznym dokumentem poradni uwzględniającym niżej wymienione zasady i specyfikę jej funkcjonowania. Nie ma w przepisach prawa oświatowego gotowej procedury.
Przepis § 2 ramowego statutu publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu dnia 11 grudnia 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 223, poz. 1869) mówi, że statut poradni określa poza celami i zadaniami poradni również sposób wykonywania tych zadań, z uwzględnieniem potrzeb osób korzystających z pomocy poradni, a także organizację i zakres współdziałania z innymi poradniami oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom i młodzieży oraz rodzicom.
W przepisie § 21a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 225 z późn. zm.) stwierdza się, że w przypadku gdy publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna stała się niewłaściwa do udzielania pomocy dziecku, w szczególności w związku ze zmianą terenu działania poradni lub zmianą miejsca zamieszkania dziecka, dyrektor poradni, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dziecka, niezwłocznie przekazuje publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, właściwej do udzielania pomocy dziecku, indywidualną teczkę zawierającą dokumentację badań i czynności uzupełniających.

Monika Wawrzeńczyk