Nauczycielka jest w zespole szkół zatrudniona na czas nieokreślony od 3 lat jako wychowawca świetlicy. Od 1 września 2010 r. ma być zatrudniona jako pedagog szkolny - zmiana stanowiska ponieważ poprzednia pedagog zrezygnowała.
Proszę o odpowiedź, jak przeprowadzić zmianę stanowiska?
Czy zrobić to aneksem do umowy?

Proszę o wzór aneksu do umowy zmieniającej stanowisko. Jest to nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony.
Zmiana stanowiska pracy nauczyciela możliwa jest przez zawarcie porozumienia stron.
Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, umowa o pracę nauczyciela powinna w szczególności określać:
1) stanowisko i miejsce pracy,
2) termin rozpoczęcia pracy,
3) wynagrodzenie lub zasady jego ustalania.
Do zmiany ww. warunków pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę może dojść wyłącznie w przypadkach wyszczególnionych w KN a jeśli nie zostało to uregulowane w przepisach KN – zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. (art. 91c ust. 1 KN). Zmiana warunków pracy określonych w umowie jest możliwa wyłącznie przez:
a) zawarcie porozumienia stron (potocznie zwane aneksem) lub
b) wypowiedzenie zmieniające (art. 42 k.p.).
Przydział określonych zajęć nauczycielowi (zmiana stanowiska) wymaga zatem zmiany jego umowy o pracę w zakresie tego warunku. Należy pamiętać, iż przydział innych zajęć nauczycielowi nie może powodować obniżenia jego pensum (np. z pełnego na niepełny wymiar czasu pracy), bowiem w takim przypadku zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy KN (art. 20 KN). Zmiana stanowiska pracy w drodze porozumienia zmieniającego jest najszybszym i najprostszym sposobem zmiany treści umowy o pracę. Porozumienie można stosować bez względu na rodzaj zawartej między stronami umowy. Porozumienie zmieniające powinno zostać zawarte na piśmie (art. 29 § 4 k.p.). Kodeks pracy nie zastrzega jednak zachowania tej formy pod rygorem nieważności, co oznacza, iż także ustne porozumienie w zakresie zmiany stanowiska pracy będzie ważne.
Porozumienie stron może przybrać następującą formę:
............................ .........................
(pieczęć szkoły/placówki) (miejscowość i data)
POROZUMIENIE STRON
zawarte w dniu ............................. r.,
pomiędzy Szkołą .................................................... reprezentowaną przez ..................................................................................................................................................
a Panem/Panią ....................................... zamieszkałym/łą w ......................................................................................
Strony umowy o pracę zawartej w dniu........................................zgodnie oświadczają:
§ 1
a) dotychczasowe stanowisko ........................................
b) nowe stanowisko ...................................................
§ 2
Zmiany, o których mowa w § 1, zaczną obowiązywać od dnia ..................... ..............
§ 3
Pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian.
§ 4
Porozumienie niniejsze zostało sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.
.................................................... ............................................................
(podpis nauczyciela) (podpis i pieczątka dyrektora szkoły)

Agnieszka Kosiarz