Jak powinien postąpić dyrektor zasadniczej szkoły zawodowej, który wydał akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, nauczycielowi praktycznej nauki zawodu posiadającemu średnie wykształcenie - technik budownictwa z przygotowaniem pedagogicznym i 3-letnim stażem pracy w zawodzie?
Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, kolejny stopień awansu zawodowego dyrektor szkoły może nadać nauczycielowi posiadającemu wyższe wykształcenie lub nauczycielowi, który ukończył zakład kształcenia nauczycieli.
W świetle rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400) - dalej r.k.p.n., nauczyciel praktycznej nauki zawodu nie musi legitymować się wyższym wykształceniem, może np. posiada świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne, a także co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać. W opisanym przypadku nauczyciel może jednak mieć za krótki okres pracy, ponieważ powinien posiadać nie 3-letni ale 5-letni okres pracy. Jeżeli okazało by się, że stopień nauczyciela kontraktowego został nadany przez dyrektora szkoły z naruszeniem prawa. To organ wyższego stopnia, którym w stosunku do dyrektora szkoły jest organ prowadzący placówkę powinien wszcząć postępowanie zmierzające do stwierdzenia nieważności decyzji nadającej stopień. Jednakże w trakcie takiego postępowania organ powinien wykazać, że doszło w tym przypadku do rażącego naruszenia prawa.

Jednakże w myśl art. 9a ust. 3 KN, nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z art. 9b ust. 4 KN, nauczycielowi kontraktowemu, stopień awansu zawodowego nauczyciela nadaje dyrektor szkoły.
Przepis § 5 r.k.p.n. określa kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, w tym w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
W myśl art. 156 § 1 pkt 2 oraz art. 157 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - dalej k.p.a., organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Właściwy do stwierdzenia nieważności decyzji w przypadkach wymienionych w art. 156 k.p.a., jest organ wyższego stopnia.
Zgodnie natomiast z art. 9b ust. 7 pkt 1 KN, organami wyższego stopnia w rozumieniu k.p.a., w stosunku do dyrektora szkoły jest organ prowadzący szkołę.
Warto dodać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących awansu, wymagających rozstrzygnięcia prawnego należy zawrócić się z prośbą o rozstrzygnięcie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad placówką. Ponieważ zgodnie z przepisami art. 9h ust. 1 pkt 1 KN nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego przez dyrektorów szkół – sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Jan Chojnacki