Spotkanie, na które zostali zaproszeni dziennikarze poprowadzone zostało przez prof. Jolantę Choińską - Mikę, która od 2008 r. stała na czele zespołu, którego zadaniem było opracowanie nowej podstawy programowej z zakresu historii.

Jak zapewniła prof. Choińska-Mike głównym celem przygotowanej podstawy programowej było przede wszystkim "nie nudzić faktografią, ale uczyć młodych ludzi myśleć".

Historia będzie obecna w każdej szkole zmieni się jedynie stopień jej nasilenia. Uczniowie którzy będą przejawiali większe zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi będą realizowali obowiązkowy przedmiot historia i społeczeństwo, natomiast uczniowie którzy wiązać swoją przyszłość będą z przedmiotami humanistycznymi będą realizowali obszerny, akademicki kurs historii.

Jak wyjaśnia prof. Choińska - Mike "dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, niezależnie od ich typu, przewidziane są dwie godziny historii tygodniowo. Uczniowie przygotowujący się do egzaminu maturalnego w drugiej klasie przystąpią do realizacji kursu rozszerzonego ze wskazaną liczbą minimalną czterech godzin tygodniowo w klasie drugiej i trzeciej.

Wraz z nową podstawą programową ilość godzin z historii się nie zmieni natomiast ograniczony zostanie jej zakres merytoryczny. Gimnazjaliści ukończą kurs historii na 1918 roku.