Portal informacyjny po 1 marca 2026 r. – składanie pism procesowych po nowelizacji KPC
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Gminy nie chcą zatrudniać nauczycieli, którzy dostali odprawę

Gminy nie chcą, by szkoły przejmowane przez stowarzenie zatrudniały nauczycieli, którzy dostali już odprawę - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Zastrzegają to w umowach.

nauczycielka dzieci klasa
Źródło: iStock

Chociaż przekazanie szkoły stowarzyszeniu uchroni placówkę przed likwidacją, nie zawsze uratuje nauczycieli przed bezrobociem. Przy przekazywaniu szkół gminy zastrzegają, że w przejętych szkołach nie mogą zostać zatrudnieni pedagodzy, którzy otrzymali odprawy.

– Nie stać mnie na odprawę dla 30 osób i jednoczesne dotowanie szkoły. Stowarzyszenie składa się z części nauczycieli, którzy zabiegają o swoje interesy, a nie dobro dzieci – wyjaśnia "DGP" Józef Syska, wójt gminy Wodzisław.

Tłumaczy, że gdyby nie było tego zakazu w umowie, to nauczyciele, którzy nie przyjęliby nowych warunków, po otrzymaniu odprawy i tak by zostali zatrudnieni w szkole stowarzyszeniowej.

– Taka sytuacja krzywdziłaby tych, którzy od razu zdecydowali się na przejście bez odprawy – dodaje wójt.

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna" z 24 maja 2012 r.

O przejmowaniu szkół przez stowarzyszenia pisaliśmy także:

Utworzenie stowarzyszenia może uchronić szkołę przed likwidacją
Przekazanie szkoły stowarzyszeniu - wymogi formalne uchwały

Polecamy książki oświatowe