W jaki sposób należy rozwiązać stosunek pracy z księdzem zatrudnionym na czas nieokreślony (zgodnie ze skierowaniem), jeśli został on przeniesiony do innej parafii i z dniem 31 sierpnia 2013 r. nastąpiłoby rozwiązanie umowy? Szkoła otrzymała kolejne skierowanie dla innego już nauczyciela.
Czy ksiądz powinien złożyć wniosek o rozwiązanie umowy na jego wniosek?

Zgodnie z art. 12 ust. 3 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318) nauczyciele religii muszą posiadać upoważnienie (missio canonica) od biskupa diecezjalnego.
Przytoczony przepis znajduje odzwierciedlenie w § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155 z późn. zm.) – dalej r.n.r., zgodnie z którym przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego (nauczyciela religii), wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego w przypadku Kościoła Katolickiego przez właściwego biskupa diecezjalnego. Cofnięcie skierowania jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole; o cofnięciu skierowania biskup diecezjalny powiadamia dyrektora przedszkola lub szkoły oraz organ prowadzący, o czym stanowi § 5 ust. 2 r.n.r.
W razie cofnięcia skierowania, zgodnie z art. 2 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem religii następuje z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii. Wobec powyższego w opisanej w pytaniu sytuacji dyrektor szkoły może rozwiązać stosunek pracy z księdzem na podstawie cofnięcia skierowania przez biskupa diecezjalnego.


Polecamy: MEN: religia na maturze łamie Konstytucję i konkordat