Fundusze zaplanowane w budżecie danej jednostki samorządu terytorialnego można przeznaczyć m.in. na organizację doradztwa metodycznego dla nauczycieli, w tym koszty obniżenia wymiaru godzin zajęć, dodatkowych umów o pracę, dodatków funkcyjnych oraz podróży służbowych doradców metodycznych; organizację szkoleń, seminariów oraz konferencji szkoleniowych dla nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze, organizację warsztatów metodycznych i przedmiotowych oraz innych form doskonalenia zawodowego wynikających z potrzeb edukacyjnych na danym terenie, czy organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki.

Doskonalenie nauczycieli dostosowane do bieżących potrzeb>>

Można również dofinansować z nich w części lub w całości m.in. opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące oraz opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły.
Organy prowadzące placówki są zobowiązane do tworzenia funduszy na doskonalenie zawodowe, a dyrektorzy powinni wykorzystywać te środki. 
Wicej na ten temat pisze Agata Piszko w komentarzu opublikowanym w publikacji Prawo Oświatowe>>>
Jeśli środki te nie zostaną wykorzystane do końca roku, mogą przepaść, a także może dojść ograniczenia budżetów na doskonalenie w kolejnym roku. Warto pamiętać, że samorządy mają w tej dziedzinie pewną swobodę, bowiem zgodnie z tzw. ustawą okołobudżetową fundusze przeznaczone na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli wyodrębnia się w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości do 1 proc. planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, jednak nie mniej niż 0,5 proc. tych środków.

O planach rozwojowych opowie minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Zapraszamy w dniach 22-23 października na II Kongres Edukacja i Rozwój>>

Kongres Edukacja i Rozwój