Jak dotąd fundacja znana była przede wszystkim z prowadzenia Uniwersytetu Dzieci, w ramach którego, we współpracy z naukowcami i różnymi instytucjami edukacyjnymi, realizuje projekty dla uczniów w wieku 6-13 lat.
„Podczas naszych sobotnich zajęć chcemy w interesujący sposób przekazywać dzieciom wiedzę i rozbudzać w nich ciekawość świata. Ale w ostatnim czasie przywiązujemy też wagę do edukacji nauczycieli szkół podstawowych i przygotowujemy propozycje dla nich” – powiedziała Iwan.
Najważniejszym obecnie projektem Fundacji Uniwersytet Dzieci, skierowanym do nauczycieli, są "Scenariusze lekcji". W ramach tego projektu działa bezpłatny serwis scenariuszelekcji.edu.pl. „To w tym serwisie zamieszczamy nasze propozycje dla nauczycieli, będziemy się starali poszerzać naszą ofertę” – wyjaśniła dyrektor.
Obecnie w serwisie znajduje się 180 scenariuszy lekcji. Zarejestrowało się w nim 10 tys. nauczycieli, a blisko 2 tys. z nich przeszło szkolenia i zapoznało się z nowoczesną, tzw. metodą pytań i doświadczeń, która rozbudza ciekawość uczniów i rozwija naukowe myślenie. Korzystając z serwisu nauczyciele przeprowadzili już ok. 17 tys. lekcji dla 340 tys. dzieci.
Fundacja Uniwersytet Dzieci zaznacza, że "Scenariusze lekcji" to rzetelne i sprawdzone pomysły na innowacyjne lekcje. Dzięki lekcjom dostępnym online naukowcy trafiają do szkół, z kolei nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje i rozwijają umiejętności praktyczne.
„Scenariusze zamieszczone w serwisie przygotowane są według wypracowanej przez nas przez lata, w ścisłej współpracy z naukowcami i specjalistami, metody pytań i doświadczeń. W opisie przebiegu zajęć nauczyciel znajdzie szczegółowo opisane etapy lekcji oraz instrukcje, filmy, karty pracy i specjalnie przygotowaną wiedzę dla nauczyciela” – opisywała dyrektor.
Chcąc skorzystać z multimedialnych lekcji należy zarejestrować się na stronie projektu jako użytkownik. „Wszystkie materiały można łatwo wydrukować, a film załadować na dysk komputera. Chcemy, by nauczyciel mógł skupić się na przygotowaniu fascynującej lekcji, a zagadnienia administracyjno-techniczne nie były problemem” – zaznaczyła dyrektor.
Fundacja przygotowuje również programy szkoleń dla nauczycieli. Jednym z nich jest program "Ekspedycje", który umożliwia zamówienie tzw. „Warsztatów w pudełku”, czyli materiałów szkoleniowych w postaci rekwizytów i instrukcji do realizacji w domu lub w szkole. Jak dotąd warsztaty w pudełku zrealizowało 1,5 tys. nauczycieli, edukatorów i metodyków.
Kolejny ważny projekt Fundacji to „Zrób niedźwiedziom przysługę”. Nauczyciele zainteresowani tym programem mogą wziąć udział w konkursie – polega on na opracowaniu takich aktywności dla uczniów, aby mogli oni odkrywać swój wpływ na środowisko naturalne i łatwo rozwijać świadomość ekologiczną. Zgłoszenia do konkursu nauczyciele mogą nadsyłać do końca kwietnia.
Fundacja Uniwersytet Dzieci ma siedzibę w Krakowie, ale zajęcia odbywają się też w Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Rocznie na Uniwersytecie Dzieci studiuje ponad 6 tys. uczniów. Jak dotąd mali studenci wzięli udział w prawie 4 tys. różnotematycznych warsztatach i wykładach, współorganizowanych z różnymi instytucjami edukacyjnymi. Co roku zajęcia prowadzi ok. 300 naukowców i specjalistów. Z Fundacją współpracuje ok. 300 wolontariuszy. Należy ona do międzynarodowej sieci uniwersytetów dziecięcych EUCU.NET. (PAP)

Co to jest Uniwersytet Dzieci?>>