Tylko w 2017 r. na swoje życie targnęło się 730 młodych osób, aż 116 prób samobójczych zakończyło się śmiercią. Dlatego 13 lutego 2019 r. ruszyła 13. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która ma uwrażliwiać na problemy nastolatków.

 

 

 

 

Kluczowa więź z rodzicem

- Przyczyną depresji u nastolatków jest często nieprawidłowa więź między dzieckiem a rodzicem - podkreśla dr Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, tłumacząc, że dziecko często ukrywa swoją chorobę przed rodzicami, aby nie przysparzać im problemów - Rodzice wywierają na dzieciach ogromną presję, stawiając wysokie wymagania, które często są nie do osiągnięcia - dodaje.

 

Jak tłumaczy dr n. med. Tomasz Srebrnicki, asystent w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ważna jest rozmowa z dzieckiem i budowanie trwałej relacji. Gdy jest ona mocna, łatwiej jest zauważyć, że dziecko ma problemy i pomóc mu je rozwiązać. Kluczowym czynnikiem odróżniającym nastoletni bunt od depresji jest to, że buntujący się nastolatek, choć również wykazujący zmienne nastroje, ma motywacje do podejmowania działania.

 

 


 

Lekcje pożyteczne także dla nauczycieli

Tegoroczna edycja kampanii obejmuje liczne działania, które mają uwrażliwiać dorosłych na problemy depresji wśród nastolatków. Ma też przekazać im praktyczne wskazówki, jak rozpoznać chorobę. Wsparcia nastolatki mogą poszukać też dzwoniąc na specjalny numer telefonu: 116 111

- Kiedy uruchamialiśmy telefon w 2008 dominowały problemy szkolne, z rodzicami, te ze stanem psychicznym były na dalszym planie - mówiła Lucyna Kicińska ‎Koordynator Programu Pomocy Telefonicznej FDN - Teraz zdrowie psychiczne jest numerem jeden, każdego dnia kilkanaście osób zgłasza nam myśli samobójcze, depresję. Nastolatki często boją się przyznać rodzicom i obwiniają się o to, że mają problem. Zdarza się też, że spotykają się z brakiem zrozumienia, od rodziców, a czasem nawet specjalistów, jak szkolni pedagodzy słyszą: weź się w garść, idź do kina. A słyszą to od osób, które nigdy nie powiedziałyby czegoś takiego osobie dorosłej - podkreśliła.

 

Uwrażliwieniu tak młodzieży, jak i dorosłych na problem depresji, służą także lekcje organizowane w szkołach w ramach akcji. Forum udostępnia scenariusze dla nauczycieli.

- Widzę, jak ten temat jest często pomijany, bo nauczyciele nie są przygotowani do rozmowy na ten temat. - mówi Agnieszka Górecka, jedna z autorek konspektów - Wydało mi się cenne, by temat podjąć, doświadczenia z pilotażu były niezwykle budujące. Przedstawiamy prawdziwe materiały, które robią wrażenie na uczestnikach lekcji. Uczymy młodzież, jak pomagać kolegom i koleżankom cierpiącym na depresję, co zrobić, czego nie można mówić. Oswaja to z tematem i daje możliwość poradzenia sobie z problemem - tłumaczy.

 

Niezbędnik na temat depresji u młodzieży zostanie opublikowany w miesięczniku "Dyrektor Szkoły" 4/2019>>

Już 23 lutego 2019 r. odbędzie się dzień otwarty poświęcony depresji, w tym depresji u nastolatków.