1. Czy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nauczyciela wlicza się do podstawy naliczania "13-tki"?
2. Czy można wypłacić "13-kę" dla palacza zatrudnionego w okresie od 1 stycznia 2007 do 13 kwietnia 2007 r. oraz od 15 października 2007 do 31 grudnia 2007 r.?
Jeżeli tak, to czy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy wchodzi do podstawy naliczania "13-tki"?

1. Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.) pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.


W przedmiotowej sprawie pracownik (palacz) zatrudniony był w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 13 kwietnia 2007 r. oraz od 15 października 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Z danych tych wynika, że pracownik przepracował pół roku w roku kalendarzowym 2007 r., a zatem mając na uwadze ww. przepis należy stwierdzić, iż nabył prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

2. Na podstawie art. 4 ust. 1 ww. ustawy wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Z przepisu tego wynika, iż wynagrodzenie roczne ustala się uwzględniając m.in. świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop. W stosunku do pracowników obsługi szkół publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (np. palacz) należy stwierdzić, iż kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.). Zgodnie z § 6 pkt 5 w związku z § 14 ww. rozporządzenia ekwiwalent za okres niewykorzystanego urlopu ustala się uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy z wyłączeniem ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Oznacza to, że ekwiwalent pieniężny, o którym mowa powyżej, nie jest uwzględniany przy obliczaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

3. Natomiast w przypadku nauczycieli zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.). § 6 w związku z § 1 ww. rozporządzenia nie wymienia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop jako podstawy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Reasumując, pracownik obsługi zatrudniony w szkole, o którym mowa w w.w. pytaniu, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, z tytułu przepracowania połowy roku kalendarzowego 2007 r. W celu obliczenia tego wynagrodzenia nie uwzględnia się jednak ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Podobna zasada dotyczy również nauczycieli.