W piątek 29 listopada do użytku oddano kolejne części kompleksu: wewnętrzną część sportową i kulturalną, w tym m.in. basen ze strefą SPA (dla mieszkańców będzie dostępny za dwa tygodnie), salę sportową i salę widowiskową. - MCER jest dowodem odpowiedzialności wobec obecnych i przyszłych pokoleń - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym na otwarciu Mareckiego Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnego. - Inaugurujemy działalność obiektu, który jest krokiem ku przyszłości - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę.

Premier podkreślił, że MCER to kompleks zeroenergetyczny, w którym zastosowano odnawialne źródła energii i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, co - jak ocenił - jest dowodem godnej uznania odpowiedzialności za środowisko. Jest dowodem odpowiedzialności wobec obecnych i przyszłych pokoleń - dodał szef rządu.

Czytaj: Trudniej będzie sprzedać nieekologiczny piec>>
 

Szkoła, biblioteka, basen

W MCER mieści się część szkolna, w której są 34 sale lekcyjne, pięć świetlic, szatnie, dwie biblioteki (miejska i szkolna), blok żywieniowy, patio na zewnątrz dla uczniów, miasteczko ruchu drogowego, dachy bagienne m.in. do prowadzenia lekcji przyrody. W części sportowej znajdują się: basen sportowy (sześć torów po 25 m), basen rekreacyjny, basen dla dzieci, zjeżdżalnia, SPA z saunami, grotą solną i śnieżną, sala sportowa ze ściankami wspinaczkowymi, sala fitness, sala sportów walki, boisko ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem i bieżnią, strefa ćwiczeń. W części kulturalnej natomiast jest sala widowiskowa na 350 osób przygotowana na przedstawienia teatralne, seanse filmowe i koncerty muzyczne.

Szkoła jest przy tym obiektem zeroenergetycznym, co oznacza, że w rocznym bilansie ma wyprodukować tyle energii, ile zużyje. Zastosowano tu odnawialne źródła energii, w tym m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Ponadto budynek ma dobre właściwości termoizolacyjne i jest wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, w dachy bagienne i zbiorniki retencyjne.

Kompleks MCER otrzymał certyfikat dla budownictwa ekologicznego BREEAM, "Zielony Laur", nagrodę Polskiej Izby Gospodarczej "Ekorozwój", a także został wyróżniony w konkursie Sportowy Obiekt Roku 2019.