W 2018 r. do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych ponad 349 tys. uczniów z prawie 7 100 szkół. W środę odbyły się egzaminy z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.

Gimnazjaliści na języku polskim musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. fragmentu powieści Małgorzaty Musierowicz pt. "Tygrys i Róża". Część pytań dotyczyła tekstu Barbary Skargi "O godności".

Zdający musiał też zapoznać się z fragmentem tekstu Jana Burzyńskiego "Rowerować, teatrować czy kawkować" dotyczącego dążenia do skrótowości języka. Zdający musiał sformułować krótką wypowiedź na ten temat, ostatnim zadaniem było natomiast napisanie charakterystyki bohatera literackiego, który kieruje się wartością najważniejszą dla piszącego.

Na egzaminie z historii pojawiły się pytania dotyczące terytorium Polski za czasów rządów dynastii Piastów, przywilejów szlacheckich w czasach Jagiellonów oraz chrześcijaństwa w cesarstwie rzymskim.

Aby odpowiedzieć prawidłowo na pytania z WOS, uczeń musiał wykazać się wiedzą na temat demokracji bezpośredniej oraz kompetencji organów państwowych. Kilka pytań dotyczyło też instytucji europejskich oraz finansów publicznych.

Arkusze dostępne są już na stronie CKE>>

 

Meblowanie szkolnej demokracji Maria Dudzikowa Polecamy:  Meblowanie szkolnej demokracji>>