Uczeń trzeciej klasy gimnazjum, w wieku 19 lat, z niedowładem spastycznym 4 kończyn oraz upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim objęty kształceniem specjalnym realizowanym w szkole ogólnodostępnej, w formie nauczania indywidualnego wykorzystał wydłużenie etapu edukacyjnego oraz powtarzał klasę trzecią gimnazjum.

Czy ze względu na wiek dziecka jest możliwe powtórne powtarzanie klasy trzeciej gimnazjum?

Według mojej opinii jest możliwe, aby uczeń szkoły ogólnodostępnej objęty kształceniem specjalnym w wieku 19 lat powtórzył trzecią klasę gimnazjum.

Zgodnie z art. 1 pkt 5 i 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) – dalej u.s.o., system oświaty w Polsce zapewnia w szczególności m.in. możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz niedostosowaną społecznie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami, a także opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi przez umożliwianie realizowania zindywidualizowanego procesu kształcenia, form i programów nauczania oraz zajęć rewalidacyjnych. Jak wynika z art. 71b ust. 1 u.s.o. kształceniem specjalnym obejmuje się właśnie dzieci i młodzież, o których mowa w art. 1 pkt 5 i 5a, wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Kształcenie to może być prowadzone w formie nauki w szkołach ogólnodostępnych, szkołach lub oddziałach integracyjnych, szkołach lub oddziałach specjalnych i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 5 u.s.o. Warunki organizowania w szkołach ogólnodostępnych kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, w tym z upośledzeniem umysłowym określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. Nr 228, poz. 1490) – dalej r.w.o.k. Należy zauważyć, że z przepisu zawartego w § 3 r.w.o.k. jednoznacznie wynika, że kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia - w przypadku gimnazjum.
Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>