Fundacja Dzieci Niczyje od lat prowadzi działania na rzecz ochrony praw dzieci uczestniczących w procedurach karny w charakterze świadków. W ostatniej dekadzie zaszło wiele pozytywnych zmian w trybie i praktyce przesłuchiwania dzieci. Na mocy znowelizowanego kodeksu postępowania karnego, dzieci do 15 roku życia - ofiary lub świadkowie przestępstw, przesłuchiwane są jednokrotnie, z udziałem psychologa. Powstają przyjazne pokoje przesłuchań, miejsca gdzie dziecko może być przesłuchane poza salą sądową, w niestresujących warunkach.

Poprawia się sytuacja dzieci-ofiar i świadków przestępstw przesłuchiwanych przez sąd, ale jednocześnie wciąż obowiązują anachroniczne zasady udziału dzieci w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko nauczycielom.

Organy prowadzące postępowanie wyjaśniające i dyscyplinarne przeciwko nauczycielom przesłuchują małoletnich świadków i pokrzywdzonych bez zastosowania jakichkolwiek środków ochrony, wielokrotnie, w obecności obwinionego nauczyciela, w miejscach do tego nieprzystosowanych.

Według ekspertów Fundacji Dzieci Niczyje, sytuacja psychiczna dziecka - zarówno w przypadku procedury dyscyplinarnej, jak i karnej - może być tak samo trudna i wymaga takiej samej ochrony. Dlatego Fundacja postuluje o wprowadzenie do rozporządzenia zmian zapewniających dziecku należytą ochronę w postępowaniu dyscyplinarnym.
- Aktualne zapisy rozporządzenia naruszają prawa małoletniego. Sytuację taką należy uznać za niedopuszczalną i wymagającą natychmiastowej zmiany - mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.

FDN deklaruje pomoc w formułowaniu projektów zapisów rozporządzenia. Pełna treść apelu dostępna jest na stronie www.fdn.pl.