Ogłoszenie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2012/2013 rokiem bezpiecznej szkoły było impulsem dla miesięcznika "Dyrektor Szkoły", aby zaprosić sekretarza stanu w MEN, pana Tadeusza Sławeckiego, na I zjazd Akademii Zarządzania "Dyrektora Szkoły".
Podczas zjazdu - 23 stycznia -, będą omawiane kwestie bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. Sekretarz stanu zaprezentuje działania ministerstwa zarówno w kwestii dbałości o bezpieczne zachowanie ucznia, jak i dbałości o jego bezpieczne otoczenie.
Ważnym partnerem I Zjazdu Akademii Zarządzania "Dyrektora Szkoły" została Komenda Główna Policji, która objęła inicjatywę "Dyrektora Szkoły" patronatem honorowym.
"Do jakich wykroczeń i przestępstw dochodzi najczęściej na terenie szkoły?" - na to pytanie odpowie podkom. Artur Sypuła z Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, który zaprezentuje nie tylko statystyki przestępstw i wykroczeń popełnianych na terenie placówek, ale także opowie o policyjnych programach prewencyjnych, takich jak "Stop przemocy w szkole" czy "Edukacja prawna w szkołach".
"Jak zapewnić bezpieczne warunki nauki w szkole?" - to hasło przewodnie, obejmujące cały I zjazd Akademii Zarządzania "Dyrektora Szkoły".
"Bezpieczna szkoła" to szerokie hasło obejmujące zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i przyjazny i zdrowy klimat w środowisku szkolnym.
Dwa powyższe wystąpienia nie wyczerpują problematyki działań zapewniających bezpieczeństwo i rozwiązywanie sytuacji kryzysowych. Kolejne wystąpienia będą zawierać wskazówki dla dyrektorów szkół, jak radzić sobie z trudnymi zagadnieniami przemocy w rodzinie czy też w sytuacji kryzysowej w szkole.
Prawniczka, Iwona Kobus, omówi "Przewodnik dyrektora szkoły po sytuacjach kryzysowych - aspekty prawne". Szczególny nacisk położy na działania, które według litery prawa zobowiązany jest podjąć dyrektor podczas sytuacji kryzysowej typu: wypadek w szkole nauczyciela bądź ucznia, zagrożenie pożarowe lub powodziowe, niebezpieczna przesyłka w szkole. Podczas wystąpienia padną odpowiedzi na pytania o prawne unormowanie tworzenia procedur na wypadek wystąpienia zagrożenia, a także o prawne środki wyłączające ryzyko.
"Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi w szkole" to tytuł wystąpienia psycholog Ewy Maksymowskiej. Podczas wystąpienia uporządkowana zostanie wiedza dyrektorów na temat elementów zarządzania kryzysem (m. in.: prewencja, interwencja, przeciwdziałanie negatywnym skutkom kryzysu).
Teoria zostanie wzbogacona praktycznymi ćwiczeniami z zasad komunikowania kryzysowego, które mogą znacząco ograniczyć panikę i eskalację niebezpiecznej sytuacji. Przedstawienie podstawowych aspektów prawnych dotyczących przemocy w rodzinie i obowiązków szkoły jako często pierwszego miejsca, gdzie diagnozuje się problem krzywdzenia małoletnich; dokładna znajomość funkcjonowania procedury "Niebieskiej Karty" i włączenie jej elementów do norm i standardów działania placówki celem lepszego funkcjonowania przedstawicieli oświaty w ramach zespołu interdyscyplinarnego i w kontaktach z sądem rodzinnym czy kuratorem - te ważne kwestie, przesądzające o jakości funkcji opiekuńczej placówki oświatowej, poruszy podczas swojego wystąpienia "Przemoc w rodzinie a obowiązki szkoły - procedura "Niebieskiej Karty" prawniczka Żaneta Urawska. Pełny program>>
"Dyrektor Szkoły" zaprasza na konferencję poświęconą bezpieczeństwu w szkole
I zjazd Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2012/2013, organizowany przez czasopismo Dyrektor Szkoły, już23stycznia w Warszawie.